Dachy zielone
Dach domu można wykonać na wiele sposobów. Może być pokryty dachówką ceramiczną, którą zawsze rekomendujemy, bo przecież tym się zajmujemy od pokoleń. Można też wykonać pokrycie z wielu innych materiałów dachowych oferowanych na rynku, a można też założyć niemal ogród na dachu. Gdy przychodzi lato, taki dach może być niezwykłą przyjemnością dla oczu. Zielony dach (ekstensywny) może zostać zamontowany na wielu rodzajach pokrycia dachowego. Jednym z ograniczeń jest to, czy pokrycie dachowe jest odporne na wodę i korzenie rozwijających się roślin. Na pokrycie dachowe najprościej nałożyć matę wegetacyjne – można ją zastosować zarówno na dachach płaskich jak i na spadzistych.
Zielony dach reguluje temperaturę, co latem może być sporą ulgą dla domowników spędzających czas na kondygnacji bezpośrednio pod dachem. Roślinne pokrycie dachu odbija dużą część promieniowania słonecznego, a zawarta w roślinach wilgoć ma również działanie schładzające.
Nasączony dach rozchodnikowy waży średnio ok. 80 kg/m2, ale z powodzeniem można obniżyć jego wagę, jeśli to konieczne, nawet o połowę. Tak więc zielony dach nie musi być ciężki, jak by można było się podejrzewać.
Jaki dach wybrać ekstensywny, czy intensywny?
Zielony dach intensywny ma cechy zbliżone do roślinności posadzonej na klasycznym, ogrodowym podłożu. Taka zieleń wymaga dbałości, tj. nawadniania, nawożenia i zwykłej pielęgnacji. Na tego rodzaju dachu sadzi się wszystkie rodzaje roślin np. byliny, trawniki, krzewy i nawet niewielkie drzewa. Można wykonać tzw. małą architekturę, chodzić po nim, spędzać czas. Daje ogromną przyjemność jego użytkownikom. Zastosowanie takiego dachu wymaga jednak odpowiedniej konstrukcji nośnej. Poza tym, zakładając zielony dach intensywny należy zadbać, aby strefa wegetacyjna była zwarta, a nasadzenie roślin było stabilne. Silne podmuchy wiatru mogłyby bowiem tuż po jego założeniu, a przed umocnieniem roślinności zniweczyć wysiłek włożony w jego stworzenie.
Ekstensywny zielony dach jest formą znacznie prostszą, mniej wymagającą zarówno jeśli chodzi o pielęgnację, jak i same parametry konstrukcji nośnej. Rośliny mają niewielkie wymagania wegetacyjne, mogą samodzielnie się rozwijać. Zwykle sadzi się różne odmiany mchów, ziół i traw. Tak skonstruowanego zielonego dachu nie trzeba zasadniczo podlewać.
Jak zawsze liczy się jakość użytych materiałów i wykonania prac. Naprawy zielonych dachów są dość kosztowne i trudne technicznie. Wymagają całkowitego zdjęcia warstw użytkowych i balastowych, usunięcia całej roślinności, a także elementów tzw. małej architektury. Dlatego bardzo istotne jest – przy zielonych dachach – wykorzystanie materiałów hydroizolacyjnych wytrzymałych i dobrych jakościowo.