Uszczelnienie dachu na kalenicy
Wierzchnie pokrycie dachowe nie jest jedynym elementem zabezpieczenia dachu przed opadami deszczu. W naszych kolejnych poradach znajdą inwestorzy informacje, które przybliżają temat dachu podczas budowy domu. Tym razem kilka praktycznych porad na temat zabezpieczenia kalenicy, czyli górnej krawędzi dachu dwuspadowego.
Kalenica kryta jest gąsiorem, który łączy się z dachówką. Miejsce takiego styku jest newralgicznym punktem z perspektywy uszczelnienia dachu. Wiatr na szczycie dachu, tj. wokół kalenicy może wchodzić w ruch wirujący wpychając wodę deszczową pod gąsior. W związku z tym stosuje się różnego rodzaju uszczelki, które mają zapobiegać dostawaniu się wody w nadmiarze pod gąsior i głębiej. Zawsze jakaś ilość wody się przedostanie, to nieuniknione, ale o czym pisaliśmy tutaj, odpowiednia konstrukcja zadaszenia będzie radzić sobie z taką ilością wody. Najgorszy jest śnieg, który przenoszony przez wiatr dostaje się pod gąsiory, mogąc stopniowo wypełnić całą przestrzeń pod dachówką, schodząc aż do okapu.
Aby minimalizować ilość wody, czy śniegu przedostającego się w sposób naturalny pod gąsiory, stosuje się różnego rodzaju uszczelki (płaszcze) np. z powlekanego aluminium. Taka uszczelka ma na krawędzi taśmę np. kauczukową, która doskonale dostosowuje się do struktury pokrycia dachowego, powodując równomierne jej przyleganie. Dopiero na taką uszczelkę mocuje się gąsiory. Uszczelka jest tak skonstruowana, aby zapewnić wentylację. Posiada ona liczne, odpowiednio zaprojektowane, maskowane otwory, przez które nie będzie przedostawać się woda. Celem jest zawsze zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza pod pokryciem dachowym przy jednoczesnej osłonie przed przedostawaniem się wody.