Dlaczego dachówka zielenieje?
Piękna nowa dachówka z czasem może robić się zielona. Dlaczego tak się dzieje i jak sobie z tym radzić? Jeśli martwi Cię, że po pewnym czasie pokrycie dachu zaczyna pokrywać się zielonym nalotem, warto wiedzieć jak można sobie z nim poradzić lub zapobiec zanim jeszcze się pojawi.
Za zielony nalot na pokryciach dachowych odpowiadają glony, porosty i mech. Proces ten jest całkowicie naturalny i pojawia się głównie od strony północnej a także w miejscach zacienionych, wilgotnych, bez odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Nie oznacza to zatem, że pokrycie dachowe które wybrałeś dla swojego domu jest złej jakości. Nawet gładkie dachówki mogą pokrywać się mchem lub glonami.
Im bardziej porowate jest pokrycie dachowe tym większa szansa na to, że doczekasz się zielonych połaci. W przypadku dachówek betonowych lub ceramicznych w kolorze naturalnym, lub ze specjalną posypką (dachówka ręcznie formowana Heritage), które nie są pokryte szkliwem proces ten jest zdecydowanie szybszy.
Tak więc niezależnie od tego, czy posiadasz gont, dachówkę betonową, czy dachówkę ceramiczną, z czasem twój dach może wyglądać nieestetycznie. Niektórym właścicielom zielony nalot zupełnie nie przeszkadza, jeśli jednak wolisz aby dach wyglądał jak najdłużej tak, jak zaraz po jego położeniu możesz się pozbyć tej „dekoracji” lub zapobiec jej powstaniu.
Przede wszystkim glony, mchy i porosty nie przepadają za suchymi i nasłonecznionymi miejscami, więc budowa domu wśród drzew może przyspieszyć ten proces. Dachówkę można również zaimpregnować wcześniej specjalnymi środkami. Jeśli jednak Twoje pokrycie dachu zaczęło już zielenieć, możesz umyć dach wodą pod dużym ciśnieniem. Takie rozwiązanie sprawdza się w przypadku delikatnego nalotu. Jeżeli mech wrósł już głęboko w pokrycie dachu wtedy można się go pozbyć używając do mycia specjalnych detergentów lub zlecić jego usunięcie specjalnej ekipie, która posiada odpowiedni sprzęt.